Milwaukee M18FMCS66-0C FUEL™ 66mm Metal Circular Saw (Tool Only) – 4933472110
AED 2425.00
PRODUCT DESCRIPTION
The Milwaukee M18FMCS66-0C FUEL™ 66mm Metal Circular Saw generates 15A corded power, faster cuts than 15A corded metal circular saws, and delivers up to 120’ of cutting corrugated decking per charge. We’ve designed our Milwaukee M18FMCS66-0C FUEL™ 66mm Metal Circular Saw to perform in the toughest applications, combining our legendary performance and durability with the portability of the M18™ platform. Our POWERSTATE™ Brushless Motor provides 4,000 RPM and faster cutting performance than its corded competitors. REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating, and over-discharge. When paired with our M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ 8.0 Ah battery (not included), you get 50% more power while running 50% cooler than our M18™ REDLITHIUM™ Batteries. This metal circular saw has a cut capacity of 2-9/16” for tackling demanding applications at a larger capacity than any previous cordless metal cutting circular saws
2 in stock